Back

Warsztaty weekendowe robotyki LEGO

Robotyka to nasza pasja, którą chcemy zarazić wszystkich najmłodszych.

Zajęcia weekendowe dla dzieci z robotyki LEGO to spotkania organizowane raz w miesiącu w wybrane soboty przez cały rok szkolny od września do czerwca. W trakcie warsztatów dzieci konstruują i programują roboty z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO Education (WeDo 2.0 oraz Mindstorms EV3). Zajęcia odbywają się w atmosferze zabawy, gdzie dzieci niepostrzeżenie poznają zagadnienia z matematyki, fizyki, mechaniki i informatyki dając im mnóstwo radości i satysfakcji. Podczas zajęć dzieci pracują w maksymalnie 2-osobowych zespołach, uczą się kreatywnego myślenia, komunikowania, podejmowania decyzji i współpracy w grupie, poznają tajniki robotyki i programowania z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów dydaktycznych, a każda lekcja wzbogacona jest o interaktywne instrukcje i animacje. Siła klocków LEGO Education leży w wykorzystaniu pozytywnych skojarzeń dzieci z klockami LEGO, wspieraniu kreatywności, rozbudzaniu wyobraźni i zachęcaniu do uczenia się zgodnie z modelem 4Z: zbadaj, zbuduj, zaprogramuj i zaprezentuj.
Istnieje szereg pozytywnych aspektów związanych z nauką programowania. Po pierwsze, mówi się, że inżynierowie oraz naukowcy, którzy jutro będą zmieniać świat, siedzą dzisiaj w szkolnych ławkach i czekają na inspirujące, pobudzające i aktywizujące zadania. Takie zadania właśnie chcemy postawić przed dziećmi, które chcą poznać świat robotyki LEGO. Po drugie, programowanie robotów jest świetnym sposobem na ćwiczenie koncentracji, rozwijanie kreatywności, wyobraźni przestrzennej, a także pracy zespołowej. Uczymy dzieci myślenia komputacyjnego, czyli takiego, które pozwoli rozwiązywać złożone problemy, właśnie za pomocą prostego obrazkowego programowania, które jest świetną metodą na oswojenie dziecka z tajnikami świata informatyki i nowych technologii.
Zbadaj
Zbuduj
Zaprogramuj
Zaprezentuj
Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem klocków LEGO® Education WeDo 2.0 dla dzieci od 6 roku życia, które pierwszy raz mają kontakt z programowaniem i budowaniem robotów. Warsztaty to przede wszystkim zabawa, choć kontekst zajęć i budowanych robotów zawsze odnosi się do jednego z tematów przewodnich którymi są: planeta roślin i zwierząt, środowisko naturalne, maszyny i kosmos, a celem zajęć jest wzbudzenie w dzieciach zainteresowania tymi tematami. Dzieci z klocków WeDo zbudują i zaprogramują m.in. pszczółkę, muchołówkę, konia, żyrafę, goryla, żabę, helikopter, samochód wyścigowy, urządzenie alarmowe, zaporę wodną itp.
Warsztaty dla dzieci od 10 roku życia, prowadzone z wykorzystaniem klocków LEGO® Mindstorms EV3, które umożliwiają budowanie i programowanie własnych robotów LEGO oraz wydawanie im poleceń. W trakcie zajęć, dzieci poznają zasady działania różnych maszyn i urządzeń występujących w otaczającym ich świecie, a następnie budują i programują ich modele ze znanych im klocków LEGO. Dzieci poprzez konstruowanie, programowanie i zabawę wprowadzane są w świat nowoczesnych technologii, poznają proste pojęcia ze świata nauk ścisłych: matematyki, fizyki, mechaniki; poszukują rozwiązań napotykanych problemów, budują, testują i wnioskują. Na zajęciach dzieci zbudują robota edukacyjnego, który pozwoli im zapoznać się z podstawowymi elementami i funkcjami zestawu Mindstorms EV3. Kolejne zajęcia to już wspomniana budowa modeli maszyn np: spycharka, wózek widłowy, symulator samolotu, wyścigówka, turbina wiatrowa itp.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem uruchomienia warsztatów weekendowych jest uczestnictwo min. 6 osób na zajęciach.